Műanyag kulacs tisztítása
Biztos észrevették már, hogy műanyag és műanyag között is van különbség. Van olyan, amibe ha töltünk valamilyen folyadékot, akkor a folyadék íze nem változik, akár többszörös használat után sem. De az ellenkezőjére is tudnánk példát mondani, amikor kirándulás során alig párszor használt kulacsunk ízét átveszi az ivóvizünk. Mit lehet tenni, hogy ne “műanyag” ízű folyadékot igyunk?
Biztos észrevették már, hogy műanyag és műanyag között is van különbség. Van olyan, amibe ha töltünk valamilyen folyadékot, akkor a folyadék íze nem változik, akár többszörös használat után sem. De az ellenkezőjére is tudnánk példát mondani, amikor kirándulás során alig párszor használt kulacsunk ízét átveszi az ivóvizünk. Mit lehet tenni, hogy ne “műanyag” ízű folyadékot igyunk? Hogyan csökkenthetjük a megvásárolt PET palackos ásványvizek mennyiségét? Hogyan tisztítsuk műanyag kulacsunkat, amit tartósabb használatra vásároltunk? Ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat ez alkalommal.
A csomagoláshoz használt műanyagok jellemzői
A műanyagokat mesterséges módon állítják elő. Mivel igen gazdaságosan és könnyen elő lehet állítani, az életünk szinte minden területén használjuk őket: háztartásokban, egészségügyben, mezőgazdaságban, élelmiszeriparban, járművekben, stb. Feldolgozási módjukat figyelembe véve többnyire három fő csoportra lehet őket osztani: rugalmas, hőre lágyuló, hőre keményedő műanyagok.
Felhasználásukat tekintve a hőre lágyuló műanyagok között találjuk meg azt a fajta műanyagot, amelyből előállítják a csomagolóanyagokat (pl.: műanyag táskákat, PET palackokat), ez a polietilén. Erre a műanyagra jellemző, hogy nagyobb mennyiségben vásárolják fel, kisebb műszaki elvárásnak kell megfelelnie, ezért olcsó anyagnak számít. A polietilén (rövidítve PE) tehát az egyik leggyakrabban és legsokoldalúbban felhasznált műanyag. Az ásványvizes palackok, az üdítős palackok, tisztítószerek flakonjai, margarinos dobozok mind ebből az anyagból készülnek.
Biztonságos műanyagok
Érdemes tudni, hogy a polietilén alapanyagú műanyagokat a tudományos kutatások biztonságos műanyagokként tartják számon. Ez azt jelenti, hogy különböző kísérleti módszerekre sem volt igazolható, hogy használatukkal rákkeltő, vagy hormonháztartást károsító anyagok kerülnek az emberi szervezetbe. Ezeket a biztonságosnak ítélt műanyagokat kötelező feltüntetni a csomagolásokon az EU-n belül, így Magyarországon is. Ilyen műanyagok például a szabvány műanyag cumisüvegek is. Jelzésük a műanyagokon: 2-es, 4-es, 5-ös számok.
Az újratölthető PET palackok
A műanyagok egyes típusai rákkeltő vagy hormonzavart kiváltó vegyületeket tartalmaznak, így érdemes tájékozódni arról, hogy milyen minőségű műanyag italtárolót használunk, akár hosszú távon is.
Tudta-e, hogy a legjobb minőségű ásványvizes palackokat is csak 6-10 alkalommal biztonságos újratölteni folyadékkal? Biztonságos megoldást kínál üzletünk, mert termékeink között üvegkulacsok és káros műanyagot nem tartalmazó kulacsok széles választékából válogathatnak a kedves vásárlók.
Hogyan tisztíthatjuk ezen műanyag kulacsokat?
A többféle kivitelezésű BPA mentes kulacsok biztosítják a felhasználót arról, hogy nem tartalmaznak olyan káros műanyagot, amely összetevői valamilyen reakció során (hideg folyadék, meleg folyadék, tisztítószerek) kioldódnak a műanyagból, így allergiás reakciókhoz, hormonzavarokhoz, esetleg rákos sejtburjánzáshoz vezetnének.
Ezen kulacsok könnyen tisztíthatóak, a tisztításhoz használt általános mosogatószerekkel nem lépnek reakcióba, a melegvíz hatására nem oldódnak ki a műanyag egyes összetevői. Számtalan alkalommal használhatóak, akár hideg, akár meleg folyadékot is tölthetünk beléjük.