Mekkora a hálózati víznyomás értéke?
Mekkora a hálózati víznyomás értéke?
Arról, hogy mekkora a hálózati víznyomás értéke, azért kell beszélni, mert ha hálózati víztisztító berendezést szeretnénk beszereltetni, a vásárlás folyamán az egyik első kérdés az lesz, hogy mekkora víznyomáshoz szeretnénk vásárolni a szűrőt. De sokunknak fogalmunk nincs arról, hogy mi a víznyomás, vagy hol lehet utánakérdezni, hogy mekkora a hálózati víznyomás. Mai blogbejegyzésünkben ennek járunk utána.
Városi hálózatok víznyomása
A települések vízhálózata különböző zónákra tagolódik, ha elég kiterjedt a település. Ha zónákra van osztva, jellemző, hogy az egyes zónák eltérő nyomáskülönbséggel rendelkeznek. Miért? Ennek két főbb oka van:
- Változó lehet a zónában élők vízigénye.
- Változó lehet az egyes zónák tengerszint feletti magassága.
A változó vízigény attól függ, hogy milyen sűrűn lakott egy adott zóna, található-e rajta több-kevesebb ipari létesítmény, aminek nagyobb a vízigénye (pl.: élelmiszeripar). Esetleg van-e alternatív vízvételezési lehetőség, mint például a kútvíz, artézi víz, esetleg forrás.
Az adott település kialakulhatott egy változatos magassági szinteket magába foglaló tájegységen is. Ebben az esetben figyelembe kell venni, hogy a szóban forgó zóna magasabb helyen van-e, mert ebben az esetben a víznyomás nagyobb értéket fog mutatni.
Tudták-e?
- Hogy Magyarországon a vezetékes ivóvízhálózatot több közmű biztosítja?
- Hogy ma Magyarországon 3155 település van rákötve a vezetékes ivóvízhálózatra?
- Hogy összesen 66.551 km a kiépített vízhálózat?
- Hogy például Pécs és Miskolc városának források adják a vezetékes ivóvizet?
A hálózati víznyomás értéke
Az adott településen szolgáltató vízművek 1,5-17 bar nyomásig tudják szolgáltatni a víznyomást. A leggyakrabban azonban 4-6 bar között van a hálózati víznyomás értéke.
A víznyomás értéke fontos a felhasználók szempontjából, tehát szinten kell tartani. Miért? Mert ezzel működnek a vízvételező berendezéseink: kazán, bojler, wc-tartály, hálózati víztisztító eszközök. Ha túl magas, esetleg túl alacsony a nyomás, akkor kár eshet ezen berendezésekben.
Az alacsony víznyomás kiküszöbölésére érdemes olyan szivattyú készüléket vásárolni, amelyet használni lehet például az általunk forgalmazott RO 102 típusú víztisztító berendezésekhez.

RO 102
Fontos, hogy jó minőségű ivóvízhez juttassuk szervezetünket!
Magyarország minden településén iható a vezetékes ivóvíz, de ez nem jelenti azt, hogy a szervezetünk számára a legjobb minőségű lenne. A magyar vezetékes ivóvizet szolgáltató vállalatok ugyan törekednek arra, hogy a régi, elavult technológiájú vezetékeket kicseréljék korszerű KPE csövekre, mégis akad néhány szomorú tény a vezetékes ivóvíz minőségéről.
Ha nem vesszük most figyelembe, hogy a régi fémes vezetékekből mennyi mikro- és makroszennyeződés szakadhat le, akkor is vannak olyan összetevői a csapvíznek, amikről a legtöbb ember még csak nem is tud. Ilyen veszélyes szennyezőanyag a gyógyszerszármazék. Ha csak egy példát akarunk kiragadni a sok közül, akkor a női fogamzásgátló hormonokról említenénk meg, hogy nagy veszélyforrásai lehetnek egyes, érzékenyebb szervezetű emberek egészségére. A női fogamzásgátló hormonokat ugyanis természetes úton juttatjuk el a szennyvíztisztítókba, ahol a tisztító berendezés nem képes maradéktalanul eltüntetni a hormonszármazékokat.
A visszaengedett tisztított víz tehát tartalmaz hormonokat, amiket a következő víznyerési pont felvesz, és egy alaposnak tűnő klóros tisztítási eljárás után juttatják el a vizet ismét a lakosság számára.