Hogyan előzhetjük meg betegségeink 50%-át? Öntsünk tiszta vizet a pohárba!
A betegségek megelőzése tiszta vízzel kezdődik. A legtöbb ember ivóvízként ma csapvizet vagy ásványvizet fogyaszt. Sajnos nem ismert, hogy az elfogyasztott víz vegyi szennyezettsége, magas ásványi anyag tartalma, milyen mértékben játszik közre a magyarok rossz egészségi állapotában.
A betegségek megelőzése tiszta vízzel kezdődik. A legtöbb ember ivóvízként ma csapvizet vagy ásványvizet fogyaszt. Sajnos nem ismert, hogy az elfogyasztott víz vegyi szennyezettsége, magas ásványi anyag tartalma, milyen mértékben játszik közre a magyarok rossz egészségi állapotában.
Pasteur korábban úgy fogalmazott: „betegségeink 90%-át megisszuk”. Sokan gondolják, ma jobb a helyzet, pedig a WHO friss jelentése megerősíti a világhírű tudós korábbi kijelentését: „A vegyi anyagok, mint potenciális kóroki tényezők több betegséget okoznak, mint az összes egyéb kóroki tényező (baktérium, vírus, gomba, stb.)”.
Az ENSZ tanulmánya szerint 2040-re a Föld népességének fele szenved majd vízhiánytól, ami elsősorban az egészséges, iható víz hiányát jelenti majd. Sajnos ezeket a megállapításokat nem vesszük elég komolyan, pedig a növekvő környezetszennyezéssel a vizeink szennyezettsége, s vele együtt egészségi állapotunk is egyre romlik.
A prevenció a tiszta vízzel kezdődik
Divat beszélni a megelőzésről, de ez többnyire elméleti szinten marad, kevés gyakorlati eredménnyel, pedig ma már kiváló technológiai megoldások állnak rendelkezésünkre az ivóvíz tisztítására. Napjainkban a csapból klóros, fertőtlenített ivóvíz folyik. Sokan ezt isszák, ezzel főzünk, ebből készül a kávénk, a teánk stb. A klór egy idegméreg, ami arra szolgál, hogy elpusztítsa a nem kívánt baktériumokat a vízben, de ugyanezt teszi a bélflóránkkal is, ami szervezetünknek folyamatos kihívást jelent. S amit még kevesen tudnak: a klór elektronrabló, használatával az ivóvíz elveszti elektrontöltöttségét, vagyis éltető erejét. Ha szénszűrővel kiszűrjük a vízből a klórt, attól még a klórszármazékok benne maradnak, amelyek annyira agresszívak, hogy még a DNS-t is képesek elforgatni. (És a többi vegyi szennyezőről még nem is beszéltünk.) Ezzel kapcsolatban írja dr. Michael Colgan, táplálkozáskutató, biokémikus, hogy „a vezetékes vizet mintegy 60 000 vegyi anyag szennyezi. Egy átlagos víztisztító üzem mindössze 30-40 vegyi anyag jelentétét képes vizsgálni, és ennek nagyjából a felét, kb. 20-at próbál meg kiszűrni. A fennmaradó 59 980-féle vegyszer akadálytalanul jut be a szervezetünkbe.” A csapvízben lévő klór miatt sokan ásványvizet fogyasztanak, ami valamivel jobb választás, azonban vegyi szennyezettség szempontjából kevés különbség van a csapvíz és az ásványvíz között, hiszen mindkettő ugyanabból a vízbázisból érkezik. További hátránya a PET palackos ásványvizeknek, a WHO 2017-es vizsgálata alapján, hogy 93 százalékuk szennyezett mikróműanyagokkal van tele. A Goethe Egyetem kutatói literenként átlagosan 10,4 darab 100 mikronnál nagyobb (kb. emberi hajszál méretű), illetve 314 darab 100 mikronnál kisebb műanyag szálat találtak.Martin Wagner, a kutatás vezető kutatója azt nyilatkozta, hogy „ha műanyag palackos vizet iszol, akkor nagy valószínűséggel ösztrogénszerű anyagokat is iszol.”
Mit jelent a gyakorlatban az éltető, tiszta víz fogyasztása?
Kevesebb allergiás, asztmás megbetegedést, kevesebb érrendszeri problémát, és sokkal jobb egészségi állapotot. Kevesebb táppénzt, céges és nemzetgazdasági szinten nagyobb hatékonyságot és emellett kevesebb egészségügyi kiadást. Ez a megoldás egészségesebb gyermekeket, vitálisabb felnőtteket és sokkal életerősebb nemzetet jelentene.