A víztisztítási szűrések között is vannak különbségek. A részecskeszűrés csak a nagyobb szennyeződéseket képes szűrni mint pl. a szénpor, hajszál, szemcsés aktív szén, homok. A mikroszűrés már többféle szennyeződést képes kiszűrni, mint pl. az aktív szén finom porszemcséje, baktériumok, festékanyag. A következő szűrési technológiák, az ultraszűrés és nanoszűrés amiknek szűrési nagysága közel áll egymáshoz, a vízből képesek kiszűrni a vírusokat, dohányfüst által okozott szennyeződéseket, széntartalmú részecskét.
A mai technológiák legjobb szűrése, a fordított ozmózis elven alapuló hiperszűrés ami a szennyeződések 95-99%-át képes kiszűrni a vízből. A fordított ozmózisos víztisztítók kiszűrik a hormonokat, cukrot, gyom- és egyéb növényvédőszereket és még az atom sugár okozta káros molekulákat is.
A fordított ozmózis alapú víztisztító szűrői lépésről lépésre a következő anyagokat szűri ki:
- A nyers csapvíz először átáramlik egy 5 mikronos előszűrőn, hogy az kiszűrje a piszkot, a rozsdát és egyéb üledékeket.
- Ezután a víz egy aktív szénszűrőn ömlik át, ami a klór és a szerves vegyületek 98%-át távolítja el a vízből.
- A szűrési folyamat következő lépése az 1 mikronos előszűrő.
- Az előszűrés után jut a víz a fordított ozmózis-membránra, amely az összes oldott szennyezőanyag 95-99%-át távolítja el.
- Innen a tiszta víz a tároló tartályba jut, majd egy csapon keresztül fogyasztásra, a „piszkos víz” pedig a szennyeződésekkel együtt a lefolyóba kerül.
- Az RO-rendszereink tisztító folyamatában ezután a kisméretű szénszűrő következik, amely a megmaradt ízeket, szagokat is eltávolítja. Az utolsó fázisban beépíthető az UV lámpa, visszasózó patron vagy az energetizáló modul.
A víztisztítóknak nincsen fix élettartama. Ellenben, tapasztalatok azt mutatják, hogy egy víztisztító készülék amit évente szervizelnek akár 10+ évig is kiválóan működhet. Ehhez természetesen a külső körülmények is igencsak fontosak. A tiszta, száraz helyen tárolt víztisztítóknak nagyobb az élettartamuk, mint azoknak a készüléknek amiknek tisztaságára és a környezetére nem figyelnek megfelelően oda.
Általánosítva egy igényesen tárolt víztisztítónak legalább 7 év az élettartama, de ez nem garantált. Az ennél idősebb készülék éves szervize alatt a szervizes felméri a víztisztító állapotát és felajánl egy cserekészüléket kedvezményes áron. Amennyiben az ügyfél nem él az ajánlattal, a cég felbonthatja a garanciális szerződést.
A három előszűrőt az ANTSZ előírása szerint 6 havonta kell cserélni. A három előszűrő a következőket tartalmazza; az első az 5 mikronos üledékszűrő, a második egy szénszűrő, a harmadik egy 1 mikronos üledékszűrő. Ha a szűrőpatronok legalább évenkénti cseréje kimarad, a klór és nagyobb szennyeződések károsíthatják a membránt.
Emellett a membrán cseréjét 2 vagy 3 évente ajánlott cserélni, hiszen ez a szűrő biztosítja a víz tisztítottságát. Szerelőink által elvégzett szűrőcsere elején ellenőrzik a víz minőségét ami által felmérhető, hogy szükséges a membrán cseréje vagy sem.
Amennyiben a szűrők cseréje legalább évente nem valósul meg, a víztisztító szűrési képessége nem garantált.
A víztisztítók megfelelő működéséhez szükséges egy minimum víznyomás, hogy a készülék szűrőin és a membránon átmenjen a kellő gyorsasággal a víz. A szivattyú nélküli berendezések működéséhez a 4 bar az ideális víznyomás, ha ez nem biztosítható, akkor szivattyús gépet alkalmazunk, ahol már az 1 bar hálózati nyomás is elég. A magyarországi vezetékes ivóvíz nyomása változó, nappal 3-5 bar, de éjjel ettől lényegesen magasabb. Bár kirívó esetben már nappal is mértünk 18 bar hálózati víznyomást. A változó nyomáskörülmények és a csapok okozta lökéshullámok miatt minden gépünk elé nyomásszabályzót teszünk, amely védi a gépet és a tulajdonost egyaránt.
A fordított ozmózis rendszerekben a szűrési folyamat jelentősen lassabb (a rendszer specifikációjából adódóan, RO membrán résmérete: 0,0001 mikron), ami azt eredményezi, hogy ha nincs víztartály, akkor hosszú percekig tartana, míg egy pohár víz kifolyik a víztisztítóból. A víztisztító mindig pótolja a frissen megtisztított vizet a víztartályba, így a tartályban összegyűlt (a tartály kapacitásától függően változó) vízmennyiség mindig rendelkezésre áll, és könnyebben és gyorsabban kinyerhető, mint egy olyan rendszer esetén, amely nem rendelkezik víztartállyal.
Ha a víztisztító eredeti méretei nem opcionálisak, elsődlegesen kisebb tartályt ajánlunk fel. Ha még így sem férne be a készülék, akkor lehetőség van egy olyan víztisztító kialakítására aminek a szűrői ugyanolyan hatékonyak mint az eredeti készüléké, de nem igényel szűrőházas kialakítást. Ezáltal majdnem felezni tudjuk az alap készülék méreteit.
Amennyiben az Ön háztartásába nem beszerelhető az alap víztisztító berendezés kérjük a megrendelés előtt vegye fel velünk a kapcsolatot az alábbi elérhetőségeink egyikénk:
Email: info[kukac]tisztaviz-uzlethaz.hu
Telefon: +36 1 238 0608
A víztisztítás során elképzelhető, hogy egyes hasznos ásványi anyagok is kiszűrődhetnek. Ennek megoldására és az ANTSZ előírása szerint egy utánsózó patront szerelünk, ami a víztisztító utolsó szűrője, így a szennyeződésektől megtisztított vízbe a patron visszapótolja a mindenfajta adalék- és méreganyag nélküli ásványianyagokat.
Az UV lámpa használatát elsősorban kútvíz szűrésénél javasoljuk, mivel a kútvíz klórmentes és nincsen semmivel kezelve. Az ilyen vizekben a baktériumok erősen képesek elszaporodni. A fordított ozmózis rendszerekben a szűrési folyamat jelentősen lassabb (a rendszer specifikációjából adódóan, RO membrán résmérete: 0,0001 mikron), ami azt eredményezi, hogy ha nincs víztartály, akkor hosszú percekig tartana, míg egy pohár víz kifolyik a víztisztítóból. A víztisztító mindig pótolja a frissen megtisztított vizet a víztartályba, így a tartályban összegyűlt (a tartály kapacitásától függően változó) vízmennyiség mindig rendelkezésre áll, és könnyebben és gyorsabban kinyerhető, mint egy olyan rendszer esetén, amely nem rendelkezik víztartállyal.
Készülékeinkre a jogszabályban is meghatározott garancia érvényesíthető.
A jogszabályokban előírtakon túl, ha cégünk végzi a beszerelést, illetve a féléves/éves szűrőcserét az alábbi garanciát vállaljuk a készülékre:
- géptípustól függően 2-10 éves fődarabcserés teljeskörű szervizgaranciát vállalunk;
- a vízminőségre, a beszerelésre, az elvégzett szervizekre, valamint géphiba esetén az okozott vízkárra is garanciát biztosítunk;
- a cégünk szervizesei általi beszerelést vagy garanciális javítást követően, amennyiben garanciális hiba merül fel, 1 hónapig a kiszállás ingyenes. Ez időn túl a kiszállási díja garanciális javítás esetén is a vevőt terheli.
A három előszűrőt félévente/évente kell cserélni a víz szennyezettségétől függően. Az első az 5 mikronos üledékszűrő, a második egy szénszűrő, a harmadik egy 1 mikronos üledékszűrő. Ha a szűrőpatronok évenkénti cseréje nem történik meg, a klór károsíthatja a membránt.
Mi minden beszerelt berendezésünket nyomon követjük, és gondoskodunk a szükséges karbantartási munkákról. Szűrőcsere előtt felvesszük a kapcsolatot Önnel, és egy kölcsönösen egyeztetett időpontban jól képzett szakembereink elvégzik a szűrőcserét.
A szűrőcserék folyamata:
- A féléves/éves felülvizsgálat során minden esetben cseréljük az előszűrőket. Kevés vízhasználat esetén sem praktikus túllépni a 12 hónapos csere-időtartamot, mert az elhasználódott előszűrők rontják a vízminőséget.
- Az RO-membrán, valamint ezzel egy időben a szén-utószűrő cseréje állapot szerinti vizsgálat alapján történik.
Szakértő szervizes kollégáink minden berendezésünknél garanciával vállalják az időszakos szűrőcserét és a karbantartási, tisztítási feladatok, illetve az esetlegesen előforduló javítás elvégzését.
A víztisztító berendezés beépítési helye típusfüggő. Vannak családi, irodai gépeink, és ezen belül is nyitott vagy zárt burkolatúak, asztalra vagy padlóra helyezhetőek. A legkedveltebb víztisztító beépítés módja a mosogató alá történő elhelyezés.
A berendezések felszerelése kb. 1-1,5 órát vesz igénybe. Beépíthető szekrénybe vagy külön helyiségbe. Beépítéskor vagy később jégkészítős hűtőgépbe, kávégépbe vagy egyéb automatába is könnyen bevezethető a tiszta víz!
Beszerelés feltételei összesítve:
- Fixen beépített mosogatótálca, csapteleppel, lefolyóval és szennyvíz elvezetési lehetőséggel.
- Szivattyús készülék esetén áramforrás szükséges.
- A beszerelés idejében fontos, hogy legyen hálózati víz levételi lehetőség.
Ezüstözött szűrőanyagot tartalmazó berendezés típusok esetén a kezelt víz fogyasztása az ezüstkioldódás miatt nem javasolt 3 éven aluli kisgyermekek számára.
Igen, sőt az állatok komfortérzetéhez a víz is hozzátartozik, mégpedig a friss, tiszta víz.
Dr. med Gladiß vízkutatási eredményeinek alapján:
“Az ivóvíznek egyrészt mentesnek kell lennie a nehézfémektől, peszticidektől, (inszekticidektől és herbicidektől) vírusoktól, baktériumoktól, gombáktól, a klórtól, nitráttól és más vegyi anyagoktól, másrészt a lehető legkevesebb ásványi anyagot és nagyon kevés sót kell tartalmaznia.”
- A jó ivóvíz pH-ja 6,7-6,9; rho értéke (ellenállása) legalább 6000 Ohm (» Vincent)
- Minél magasabb az ivóvíz ellenállása (Ohm értéke), annál jobb a víz tisztasága
Elmau szerint a legjobb ivóvíz a kevés ásványi anyagot tartalmazó, természetes forrásvíz (gleccservíz). Napjainkban a szennyeződések miatt egyrészt kevés tiszta forrásvíz található, másrészt szinte mindnek magas az ásványianyag-tartalma. Ma már csak néhány bazalt-hegység büszkélkedhet ilyen értékkel. A rangsorban ez után következik a reverz ozmózissal előállított, tisztított víz!
A tiszta víz (RO-víz) eltávolítja szervezetünkből a “hulladékot”, miközben biztosítja az emberi élet számára elengedhetetlen táplálékot: a kristálytiszta, egészséges vizet. A sejtjeink a szerves ásványokat a test építésére és működtetésére használják, míg a felesleges anyagokat az alacsony ásványianyag-tartalmú víz képes hatékonyan “kimosni” belőlünk. Így kioldja az összes szervetlen ásványt és szennyeződést, amelyek máskülönben visszamaradnának, és olyan létfontosságú szervekben halmozódnának fel, mint a máj és a vese, illetve a belekben és a zsírszövetekben rakódnának le.
Klinikai mérések azt mutatják, hogy a vízzel felvett ásványi sók az elfogyasztásuk (ivás) után szervezetünkből a vizelettel távoznak. Csak nagyon kivételes esetekben, hosszantartó, teljes böjtölés alatt, hasznosít szervezetünk valami keveset a vízzel fogyasztott ásványi sókból. Szervezetünk ásványi só készletét az elfogyasztott táplálékból veszi fel. A különböző elemeket, amelyekre szükségünk van, mint a kalciumot, magnéziumot, nátriumot, káliumot, vasat és a nyomelemeket szervezetünk csak nagyméretű szerves molekulákkal körülvéve tudja hasznosítani.
A csapvizünkből szinte minden oldott anyagot és szennyeződést kiszűr (szervetlen anyagokat, nehézfémeket, baktériumokat, gyógyszer- és vegyszermaradványokat, stb.). Így a berendezéssel nemcsak az ivóvizünket tudjuk szűrni, hanem végre tiszta vízzel készíthetjük az ételeinket is. A magyar jogszabályok szerint tartalmaznia kell az ivóvíznek 50 mg/liter minimum keménységet. Megjegyezzük, hogy sem a német, sem az EU szabvány, de távolabb menve, sem az USA vagy a WHO szabvány nem ír elő minimum keménységet az ivóvízre.
Néhány nemzetközi szakmai hozzászólás a tiszta vízhez:
“Testünk ásványiagyag-szükségletét leginkább az ételek biztosítják, nem az ivóvíz.” American Medical Journal (Amerikai Orvosi Folyóirat)
“Az emberi szervezet számára szükséges ásványi anyagokból elenyészően kevés mennyiséget tartalmaz a víz az élelmiszerekhez képest. Ha valakinek az étrendje változatos, még ha nem is kiegyensúlyozott, akkor sem fog nyomelem-hiányban szenvedni.” Dr. Henry A. Schroeder, Dartmouth Medical School (Dartmouth Orvosi Szakiskola)
“A béltraktusban lévő mérgek okozta betegségekért szinte mindig a víz keménysége (az oldott ásványok jelenléte) a felelős. Ezek (a szilárd, ásványi részecskék) a bélfalakról bejutnak a nyirokrendszerbe, ahonnan minden a vérbe kerül, és az ereken keresztül végül eljut a szervezet minden részébe. Ez okozza az emberek betegségeinek nagy részét.” Dr. Charles Mayo, a világszerte ismert Mayo Klinika orvosa
“Az egyedüli ásványi anyagok, melyeket a testünk hasznosítani tud: a szerves ásványi anyagok. Minden más típusú ásványi anyag idegen elem a szervezet számára, amelytől meg kell szabadulnia.” Dr. Allen E. Banik: The Choice is Clear (A választás világos)
“A szervetlen ásványi anyagok – továbbá a káros koleszterin és a só – leginkább az agy (melynek 75%-a víz) vékony ütőereit és más véredényeit támadja. Az ütőerek rugalmatlanná válása, az erek elmeszesedése attól a naptól kezdődik, amikor a csapvízből először kerülnek szervetlen vegyi és ásványi anyagok a testünkbe.” Dr. Paul Bragg: The Shocking Truth About Water (A megdöbbentő igazság a vízről)
Szükséges ismernünk a kútvíz kémiai és bakteriológiai állapotát. (Ezeket a vizsgálatokat Magyarországon is el lehet végezni.) Ezek ismeretében tudunk olyan vízkezelést javasolni, amelyek használatával az RO-rendszer hosszú életű lesz.
A vízből kiszűrt szennyeződések a csatornarendszerbe kerülnek. A fordított ozmózis-szűrő öntisztító, folyamatosan öblíti önmagát szemben a többi szűrőtípussal, ahol a kiszűrt szennyeződések a szűrő felületén halmozódnak fel.
Az RO-rendszernél a membrán kettéválasztja a vizet. A tiszta víz a tároló tartályon keresztül egy külön csapon nyerhető ki, míg a szennyeződéseket tartalmazó víz a szennyvízcsatornába kerül.
Ez a folyamatos „öblítés” az igazi kuriózuma az RO-membránnak, mert a szűrés hatékonyságát nem csökkentik a lerakódások.
A hagyományos szűrők viszont a felületükön felhalmozódott szennyeződések miatt egyre rosszabb hatásfokkal képesek működni, sőt az elhanyagolt, nem cserélt szűrőn felhalmozódott, elhalt baktériumok toxikus anyagokat termelhetnek, amelyek a szűrőn átjutva még veszélyesebb ivóvizet eredményezhetnek.
A házba beérkező vízvezetékre általában kétféle víztisztítót szoktak beépíteni: először egy mechanikus előszűrőt, utána egy mágneses vagy gyantás vízlágyító berendezést. A mechanikus szűrők a csapokat, csöveket óvják a kődarabkáktól, homoktól, sártól. A vízlágyítók a vezetékes víz keménységét ioncserével csökkentik a háztartási berendezések megóvása céljából. A mágneses vízlágyító a víz kalcium- és magnézium-tartalmának aktivitását változtatja meg, így használatával kevesebb lerakódás keletkezik.
A tisztavíz-forrás célja az emberi test számára legmegfelelőbb ivóvíz előállítása.
Beépítésekor a meglévő szűrőrendszert nem szükséges leszerelni, az továbbra is ellátja a berendezések védelmét, sőt ezek a rendszerek a fordított ozmózisos készülék élettartamát is növelik, karbantartási igényét csökkentik.
(TDS = Total Dissolved Solids = az összes oldott anyag mennyisége)
A víz természetes körforgásának útján különböző kőzetekkel és szennyező anyagokkal érintkezik, amely során kiold belőlük ásványokat, sókat és egyéb vegyületeket. Az oldatban lévő oldott anyagok mennyisége az elektromos vezetőképességgel nagy pontossággal meghatározható. A TDS-mérés során a szárazanyag-tartalom egysége a ppm. A nagyobb vezetőképesség magasabb oldottanyag-tartalmat jelent.
- A csapvíz vezetőképessége rendszerint 250 – 900 ppm,
- az ásványvizek vezetőképessége fajtától függően: 300 – 1500 ppm,
- a tisztított vízé 10 – 70 ppm.
A hidrogén a legkisebb és a leghatékonyabb antioxidáns. A hidrogéndúsító berendezés bárhol, bármikor használható antioxidáns vizet állít elő. A szervezetben olyan életteret hoz létre, amelyben a vírusok, baktériumok, gombák már kevésbé életképesek. A hidrogénes víz fogyasztása egészségi állapotunkra és a vitalitásunkra is jó hatással van. Lassítja az öregedési folyamatokat és méregtelenít. Kiváló, új lehetőségként szolgál a hosszú, teljes élet, a fiatalság és az egészség elérésére.