A vízszűrő kancsó működése
A legelterjedtebb ivóvíztisztítási módszer napjainkban a vízszűrő kancsó használata. Nagyon jó megoldásokat rejt magában, megvannak az előnyei. De ugyanígy hátrányokról is beszélhetünk, ha megnézzük a vízszűrő kancsó működését.
A legelterjedtebb ivóvíztisztítási módszer napjainkban a vízszűrő kancsó használata. Nagyon jó megoldásokat rejt magában, megvannak az előnyei. De ugyanígy hátrányokról is beszélhetünk, ha megnézzük a vízszűrő kancsó működését.
A vízszűrő kancsóban található aktív szenes technológia ugyan megköti a csapvízből érkező mikro- és makroszennyeződéseket, legyen az szerves vagy szervetlen eredetű.De az aktív szenes megoldás az egyszerűbb víztisztítási technológiát képviseli, amit kiegészíthetünk különböző szűrőbetétekkel, például az ioncserélő gyantával. A drágábban árult, ismert márkák esetében ez már alapfunkció, az olcsóbb kategóriájú termékeknél opcionálisan választható. Ez segít a víz keménységét is csökkenteni, a kancsóból kitöltött víz íze lágy lesz és kellemes. Bárhogy is fejlesztjük fel a vízszűrő kancsót, akkor is csak egy instant megoldásként lehet rá tekinteni.
Milyen előnyökkel jár a vízszűrő kancsó?
- Kedvező áron megvásárolható, tehát sokak számára vonzó.
- Egyszerű beszerezni a szűrőbetétet hozzá. Ha olyan típust sikerült megvásárolni, amely gyakori és népszerű, akkor a szűrőbetétet már az egyszerűbb hipermarketekben, internetes webáruházakban is megvásárolhatják.
- Mobilisabb a készülék, nincs csatlakoztatva a hálózatra. Egy költözés alkalmával tehát nem kell szerelőt hívni, hogy szétszerelje és átvigye, majd ismét beszerelje egy másik épületbe, helyiségbe, stb. Külföldi utazások alkalmával is elvihető.
- Egyszerű a használata. Ahol van vezetékes ivóvíz, a dekoratív kancsóba öntünk belőle, majd tölthetjük is a poharunkba, teafőző készülékbe vagy a kávéfőzőbe. A szűrő cseréje sem egy bonyolult feladat, havonta egyszer kell elvégezni, pár mozdulattal.
- Vízkőmentesek lesznek a vízzel működő háztartási gépek! Ha piacvezető vízszűrő kancsót vásárolunk, azokban már alaptartozék az ioncserélő gyanta, ami lecsökkenti a víz keménységét.
Milyen hátrányokkal jár?
- Víztisztító kapacitásuk alacsony.
- Magas a fenntartási költsége ahhoz képest, hogy mennyi vizet képes megtisztítani. Ráadásul egy sok emberes iroda igényeit nem elégíti ki hosszú távon. Egy klasszikus szűrőbetét körülbelül 100 liter víz megszűrésére elegendő, ha ioncserélő gyantát is tartalmaz, akkor 150 liter is lehet, de ez utóbbi szűrőbetét ára már jóval magasabb, mint a standard betété.
- Gyakran előfordul, hogy a nevesebb vízszűrő kancsókat gyártó cégek szűrőbetétjei egyedi méretezésűek, hogy csak attól a gyártótól lehessen megvásárolni.
- Kevésbé környezettudatos megoldás. Megvásárlás után nem váltja be a hozzá fűzött reményeket a készülék. Árban nem bukunk nagyot, hiszen nem egy több tízezer forintos tételről van szó. Ami viszont visszamarad, az a műanyag: a kancsó, a szűrők. Ha nem tudunk velük mit kezdeni, akkor ezek is a szeméttelepen végzik.
Lehet a vízszűrő kancsó dizájnos, mégsem hozza a mennyiséget, amit egy víztisztítótól elvárnánk. A vízszűrő kancsóhoz hasonló technológiát használnak fel az asztali víztisztítók, melyek kapacitása jóval több (kb. 6000 liter), ugyanúgy mobilisnak tekinthető, és az ára is barátságosabb, mint egy nagyobb kapacitású víztisztító berendezésé, mely egy egész családi ház igényét ki tudja szolgálni.