A víz hatása a szervezetre
A víz hatása a szervezetre
Az egészségtudatos élet egyik pillére, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű vizet fogyasszunk nap mint nap. A sejtek egészséges működéséhez, a jó hidratáltsághoz, a pozitív energiához elengedhetetlen a minőségi víz. Mai blogbejegyzésünkben arra keressük a választ, hogy a víznek milyen hatásai vannak a szervezetre.
A víz az emberi szervezetben
Víz nélkül nincs élet. Az élet kialakulásának egyik alapfeltétele, hogy víz vegyen körül, évmilliárdokkal ezelőtt így alakult ki az élet a Földön. Az élőlények fő testtömegét a víz teszi ki, így az emberét is. Az emberi szervezet víztartalma körülbelül 75%, de a pontos meghatározás kedvéért azt szokás alapul venni, hogy az átlagos emberi testalkat víztartalma a testtömeg körülbelül 60%-a. Ez a mennyiség három területen oszlik meg:
- Sejten belüli térben,
- Sejtek közötti térben,
- Valamint a vérben található folyadékban.
A szervek víztartalma változó, a legkevesebb vizet a csontok tartalmazzák, ami 50%. A legtöbb vizet az agy kötőszövetei, idegsejtjei tartalmazzák, ez a mennyiség körülbelül 90%. Egyes szerveink víztartalma pedig erősen változó aszerint, hogy épp mennyi vizet fogyasztunk: máj, belek, lép, bőr, stb.
Fontos tudni arról is, hogy a kor előrehaladtával csökken a szervezet víztartalma, illetve különbséget kell tenni férfi és női szervezet között. A nemek szervezetében található víz megosztása a férfiak esetében 64%, míg a nőknél 55%-ot tesz ki a víz.
A bőrön megjelenő ráncok a szervezetünk víztartalmának csökkenését jelentik. Egy bizonyos kor után a bőrben kötött állapotban lévő víz mennyisége fogyatkozni kezd, melynek következtében csökken a sejtek közötti nyomás, alacsonyabb szintet ér el a kötőszövet víztartalma, ami miatt a kevésbé feszes, rugalmas bőrön kialakulhatnak a ráncok.
Milyen a víz hatása a szervezetre?
- Szállító szerepe van
- Biztosítja a vérkeringést, és szabályozza a vérnyomást
- Részt vesz az anyagcsere-folyamatokban: tápanyag szállítása, felszívódása, ürítése
- Segítségével működőképesek a sejtjeink
- Rugalmassá teszi az ízületeket, a bőrt
- Segít egyensúlyban tartani a szervezet sav-bázis egyensúlyát
- Védi a nyálkahártyákat a kiszáradástól
- Testhőmérséklet szabályozó
- Növeli a fizikai teljesítőképességet
- Készenlétben tartja az immunrendszert
Mikor kell különösen odafigyelni a helyes mennyiségű folyadékbevitelre?
Szinte mindig. Egy felnőtt napi folyadékbevitele minimum 2-2,5 liter. Természetesen egyes helyzetekben a fogyasztandó víz több, illetve kevesebb is lehet, ezt a körülmények határozzák meg. Például a fizikai munkát végző emberek fogyasszanak több vizet, mint az irodai környezetben dolgozók. Kiemelt figyelemmel kell lenni az alábbi időszakokban:
- Terhesség hónapjaiban,
- Szoptatási időszakban,
- Nyári időszakban,
- Rendszeres és alkalmi sportolóknál,
- Diétát végzők esetében több folyadékot kell inni!

Teljesen mindegy, hogy milyen folyadékot iszunk?
Nem egészen. A legjobb, ha a lehető legegészségesebb ivóvizet fogyasztjuk nap mint nap. Ehhez több megoldást is tudunk javasolni. Egyik, hogy palackozott ásványvizet fogyasszunk. De ezzel az a legnagyobb fenntartás manapság, hogy a visszamaradó PET palack környezetszennyező. Másik megoldás, ha a vezetékes ivóvizet isszuk, amit víztisztító készülékek segítségével tisztítjuk meg.
Ezt a tisztított vizet aztán magunkkal vihetjük napi tevékenységeink bármelyikére, ha van megfelelő minőségű, BPA mentes kulacs, amibe beletölthetjük a vizet.
