A polifoszfát élettani hatása
A polifoszfát élettani hatása
A vegyszeres lerakódásgátlók közé tartozó, foszfát alapú vegyszer a polifoszfát. Használata során burkot képez a kalcium és magnézium ionok köré, így nem rakódnak le a vízvezetékekben vagy a vízvezetékek kimeneti nyílásain, nem tud vízkövesedni a rendszer. A polifoszfát élettani hatásai ma vita tárgyát képzik a tudatos vásárlók körében, mi is utánajártunk, mi jellemzi, és tényleg rejt-e kockázatot az alkalmazása.
Mi a polifoszfát élettani hatása?
A polifoszfát, vagy többesszámban polifoszfátok a foszfor polimerjei. A polifoszfátok közé tartozik például az adenozin-trifoszfát (ATP), amely alapvető eleme a sejtek építőfolyamatainak, vagy a nátrium-tri-polifoszfát, amelynek fehérítő és vízlágyító hatása van, épp ezért széles körben felhasznált vegyület.
A köznyelv gyakran használja a trisó elnevezést is, aminek kiváló zsíroldó hatása és vízlágyító hatása is ismert, de van egy kellemetlen mellékhatása is. A trisó, vagy polifoszfát, ha nagy mennyiségben kerül bele a környező természetes vizekbe, akkor könnyen megkezdődhet a vizek állapotának romlása. A foszfát ugyanis egy olyan szerves vegyület, amely serkenti az algák szaporodását, így növeli az eutrofizáció veszélyét. Óvatosan érdemes vele bánni!
A vízlágyító polifoszfát: nátrium-tripolifoszfát vagy trisó
Termékeink között talál több típusú vízlágyításra alkalmas készülékeket is. A vízkeménység egy olyan probléma egész Magyarország területén, amit nem lehet pontosan behatárolni, hogy mely területein a legkeményebb, és így ott egységesen léphetnének fel ellene a lakosok. Kis területen belül is igen eltérő értékeket mutathat a vízkeménység, így mindenkinek egyéni döntése, hogy érdemes-e a saját háztartásában lágyítani a vizet. Termékeinkhez használt vízlágyító só nem károsítja az emberi szervezetet, így a vízlágyító készülékkel lágyított csapvíz fogyasztásra alkalmas lesz.
A házilag lágyított vízhez gyakran használtak és használnak ma is trisót, például az akvaristák. A trisó mérsékli a víz állandó és változó vízkeménységét. Egyetlen hátránya van, ha elvétik a megfelelő adagolást, hogy növeli az eutrofizációt, nő a víz szervesanyag-tartalma, aminek első számú árulkodó jele lehet az algásodás. A trisóval lágyított víz nem alkalmas emberi fogyasztásra, de akkor mihez használhatjuk?
Mire használható a polifoszfát töltet?
A polifoszfát töltetet megvásárolhatják webáruházunkban is. A terméket a mosógép elé egy szűrőbe érdemes elhelyezni, hogy a vezetékes vízben található magas kalcium és magnézium ionokat megszűrve, lágy vizet juttasson a mosógépünkbe. Ha nem mosógéphez szeretnénk felhasználni, akkor próbáljuk ki a fűtésrendszernél. A fűtésrendszerek némely típusai is vizet használnak ahhoz, hogy kellemes meleget tudjunk varázsolni a hideg téli napokon. Mielőtt azonban feltöltjük a fűtésrendszert vízzel, érdemes előtte lágyítani a vizet a polifoszfát töltettel, hogy ezzel megakadályozzuk a vízkő lerakódását a csövekben.
Összességében a polifoszfát az egyik legkiválóbb vízlágyító, de számos kockázatot rejt a felelőtlen használata. Egyrészt nagyon fontos még egyszer tisztázni, hogy a polifoszfáttal kezelt víz nem alkalmas emberi fogyasztásra, csupán csak óvja a háztartási gépeinket és a szanitereinket a vízkőlerakódástól, növeli azok élettartamát. Másik kockázat a már sokszor emlegetett eutrofizáció veszélye, ami nagyon sokat ront a felszíni vizeink állapotán, minőségén.